DALMATINSKA KLAPSKA PJESMA – Nikola Buble

DALMATINSKA KLAPSKA PJESMA – Nikola Buble

Naziv:
Termin klapska pjesma dolazi od toga što te pjesme izvode skupine pjevača, tzv. klape. Zapravo, riječ je o integralnoj glazbeno-sociološkoj pojavi u kojoj se odražavaju faze razvoja glazbene kulture dijela jednog naroda u ovisnosti s njegovim autohtonim geografskim i psihološkim značajkama: klapska pjesma u svom zvučnom očitovanju nije klapska bez klape, kao što ni klapa u svojoj glazbenoj pojavnosti nije klapa bez klapske pjesme.

Tko pjeva u klapi?
U klapi pjevaju muškarci, izvjesnom muzikalnošću, darom i smislom za pretakanje duhovnog raspoloženja u homofoni spontani izraz. Broj pjevača u klapi nije ograničen posebnim pravilom, no praksa je pokazala da ih je najčešće od 5 do 10. Pjevače najčešće vežu isti ili slični interesi, isti ili slični posao – no, duboko prijateljstvo je osnovni uvijet druženja.

Što pjevaju klape?
Klape pjevaju homofone napjeve u kojima je asimilirano sve što je refleks postojanja dotične skupine pjevača u određenoj društveno – kulturnoj sredini, tj. napjeve koji kao takvi pobliže označuju klapu kao jednu od specifičnih folklornih glazbenih pojava. Narod za te napjeve kaže ‘klapske pjesme’.

Zašto pjevaju klape?
Pjevaju jer su izazvane postojećim trenutkom kojeg čini različiti splet okolnosti, uključujući i karakterne osobine pojedinca kao dijela skupine, u datoj društvenoj i kulturnoj klimi. Klape pjevaju iz ‘gušta’, ne da im se plati, ponekad da se svide, ali ne i da im se dive, međutim, uvijek iz želje.

Kako pjevaju klape?
Uvijek spontano na način koji podliježe samo duhovnom raspoloženju u kojemu se odvija sam čin izvedbe. Svoje raspoloženje izražavaju u tehničkom smislu preko otvoreno – grlenog, otvoreno – nazalnog, serenadnog – sotto voce i ‘trubadurskog’ načina pjevanja – rijeđe na artifecijalan način, najčešće u visokim intonacijama. Nije moguće uvijek, poradi navedenih osobnosti, povući jasnu granicu između specifičnih načina pjevanja u glazbenom izrazu dalmatinskih klapa.

 

Iz knjige Pripovid o Dalmaciji, CROMA Co. – Stobreč, 2003. (str. 62-64.)

ee.jpg

“Promocija knjige Svjedok vremena umirovljenog ravnatelja Zavoda za urbanizam Draška Bižace bila je prilika da se na jednom mjestu vide urbanisti i arhitekti iz vremena kad je planiranje grada pridonosilo skladnijem razvoju Splita.”

Sandi Vidulić, novinar "Slobodne Dalmacije"
slaven-bilic.jpg

„Garberova knjiga Hajduk u sto i jednoj priči čini me još ponosnijim što sam i osobno kaplja vrimena u Hajdukovoj vječnosti.“

Slaven Bilić, bivši igrač i trener Hajduka
zdravko-reic.png

Hajduk u sto i jednoj priči je najbolja knjiga o Hajduku dosad!“

Zdravko Reić, novinar
ivo-josipovic.jpg

Dalmacija – hrvatska ruža svjetova je velika i važna knjiga jer Dalmaciju predstavlja kao dio naše suvremenosti, ali i kolijevku civilizacije te prostor koji i danas za Hrvatsku ima veliki značaj.“

dr. sc. Ivo Josipović, bivši Predsjednik RH
mladen-krnic.jpg

Dalmacija – hrvatska ruža svjetova je Dalmaciji pravi pravcati spomenik od slova.“

Mladen Krnić, novinar
damir-sarac.jpg

Dalmacija – hrvatska ruža svjetova sadrži sve što ste oduvijek željeli znati o našoj najstarijoj regiji.“

Damir Šarac, novinar
boris-skvorc.jpg

„Knjiga Dalmacija – hrvatska ruža svjetova obrađuje Dalmaciju stilski i metodološki vrlo različito ovisno o autoru, temi i tipu teksta, pa se može otvoriti bilo gdje, a da se čitatelj u nju uživi i krene u avanturu čitanja.“

prof. dr. sc. Boris Škvorc, recenzent izdanja
ivana-dujmovic.jpg

Splićani – obitelji i prezimena libar je splitskog ponosa i slave.“

Ivana Dujmović, novinarka
nenad-camby.jpg

„Kuzmanićev libar Splićani – obitelji i prezimena izvrstan je prikaz povijesti Splita u tadašnjem vremenu i prostoru.“

akademik Nenad Camby
ivana-prijatelj-pavicic.jpg

„Knjiga Dalmacija – hrvatska ruža svjetova je svojevrsni veliki opći dalmatinski antologijski leksikon – sinteza o Dalmaciji kakve do sad nije bilo i koju bi morala imati svaka obitelj, napose dalmatinska.”

prof. dr. sc. Ivana Prijatelj-Pavičić, recenzentica izdanja
Jerko-Bezic.jpg

Pripovid o Dalmaciji veliki je pothvat, opsežan i raznolik doprinos glazbenoj kulturi Dalmacije ali i cjelokupnoj hrvatskoj glazbenoj kulturi i umjetnosti.“

akademik Jerko Bezić, etnomuzikolog i recenzent izdanja
iva-korbler.jpg

Pripovid o Dalmaciji je savršen proizvod za europsku promociju Hrvatske.“

tomislav-ladan.gif

Jezikomjer će pomoći mnogima, ali najviše onima koji žele da im se pomogne. Knjiga podsjeća na kutiju s blagom, pa je tako treba i tretirati.“

tijana-pavlicek.jpg

Jezikomjer je rješenje za svakoga, bez obzira jeste li učenik ili profesor, ili građanin koji samo želi znati najvažnije stvari o svome jeziku.“

prof. Tijana Pavliček, knjižničarka
Telefon: +385 (0)21 325 425
Fax: +385 (0)21 326 425
21311 Stobreč, Hrvatska
Stepinčeva 27